Skip to main contentdfsdf

Pavlína Hublová's List: Formativní hodnocení

  • Zdroje k dalšímu prostudování

  • Souhrnný článek

  • Obecně

    • A tak až na čestné výjimky u nás jen málokdo je s to vidět skutečná rizika a škody plošného testování a jen málokdo ví, jak moc scházejí mapy učebního pokroku – protože taky ani nevnímáme, že hlavní ve škole je proces učení, a ne až jeho konec.
    • Žáci potřebují hodnocení, nebo spíše informaci o svém postupu a podporu pro práci už během učení, jestliže se mají naučit něčemu náročnému

    1 more annotation...

  • Integrování formativního a sumativního hodnocení

    autor: Janet W. Looney

    OECD, překlad studie

     

    Obecně:

    Formativní hodnocení se vztahuje na časté, interaktivní hodnocení pokroků studentů za účelem identifikace vzdělávacích potřeb a přizpůsobování výuky (OECD, 2005). 

    Formativní hodnocení, které zdůrazňuje význam aktivního zapojení studentů do vlastního procesu učení, je v souladu s národními cíli pro rozvoj studentových dovednosti myšlení a dovednosti „učení se učit“. To se také shoduje s národními prioritami na používání dat z hodnocení a evaluace pro navrhování zlepšení ve výuce a učení. 

    Zahrnuje interakce ve třídě, dotazování, strukturované školní aktivity a zpětnou vazbu zaměřené na pomoc studentům v zacelování mezer v učení. Studenti jsou aktivně zapojeni do procesu hodnocení pomocí autoevaluace a vzájemného hodnocení (Sadler, 1989).

    Jedním ze základních cílů formativního hodnocení je pomoci studentům rozvíjet dovednosti autoevaluace a vzájemné hodnocení (Sadler, 1989). 

     

    V jiných zemích?

    Několik zemí vyvinulo kurikulární směrnice jako pomoc učitelům v systematičtější integraci formativního hodnocení. V roce 2000 Anglie představila „Assessment for Learning“ (Hodnocení pro učení (AFL)) program pro nižší střední školy (Key Stage 3). Skotsko má vlastní program „Assessment is for Learning“ (Hodnocení je pro učení (AiFL)) podobně povzbuzující učitelé, aby zvážili hodnocení jako nedílnou součást výuky a učení. Ministerstvo školství v Newfoundlandu a Labradoru, Kanada, rozšiřuje obecné směrnice o konkrétní návody a kritéria pro hodnocení práce studentů.

    V roce 1999 Nový Zéland poprvé představil svou Národní strategii pro hodnocení (National Assessment Strategy) poskytující nástroje pro hodnocení a profesionální vzdělávání k rozvíjení schopnosti hodnocení. Od té doby se tato strategie vyvinula a rozšířila. 

     

    Zpětná vazba žákovi

    Zpětná vazba je nejúčinnější, pokud je aktuální, je vázána na kritéria týkající se očekávání, a obsahuje konkrétní návrhy jak zlepšit budoucí výkonnost a splnit učební cíle. Je také důležité informace uvedené ve zpětné vazbě správně dávkovat – to znamená poskytnout právě tolik informací, kolik student potřebuje k dosažení další úrovně. 

    Bylo také zjištěno, že zpětná vazba zaměřená spíše na proces učení než na konečný produkt, která sleduje vývoj v čase, je účinnější. 

     

    Efektivní dotazníkové techniky pomáhají odhalit úroveň porozumění a identifikovat případná nedorozumění (na rozdíl od otázek, které jsou navrženy tak, aby bylo možno na ně odpovědět jen „ano“ nebo „ne“, nebo těch, které zdůrazňují zapamatované, spíše než procesy uvažování/logického myšlení a poskytují málo informací o studentově úrovni porozumění a mohou skrýt chyby v myšlení). Otázky mohou zkoumat studentovo pochopení, pokud jde o směr příčinnosti v procesu, o kterém se zrovna učí, nebo otázky typu „proč“, které pomáhají odhalit případné nedorozumění. 

     

    Hodnocení učitele může být také formativní...

    Baker a kolegové (2010) také zaznamenali pokrok ve vývoji hodnocení pedagogické praxe založené na standardech a strukturovaném hodnocení výkonu učitelů. Tento model má formativní přístup. Zahrnuje komplexní model cílů pro to, co by měl učitel znát a být schopen dělat, obsahuje explicitní standardy ve více oblastech pro různé úrovně výkonu pedagogické praxe a také detailní posuzovací stupnice chování. Zahrnuje také shromažďování dokumentace, jako jsou plány hodin a ukázky studentských prací, a časté pozorování práce ve třídě (Milanowski a kolektiv, 2004). Použití takového systémů ohodnocení v některých školních obvodech v USA bylo spojeno se zlepšením efektivity učitelů i výsledků studentů (Baker a kolektiv, 2010).

    Zároveň je třeba podotknout, že efektivní modely pro důkladné hodnocení výslovně zaměřené na formativní 

    hodnocení výuky učitelů jsou zatím pouze v rané fázi vývoje. 

     

    Zdroj: http://goo.gl/HC8rbI (odkaz ke stažení dokumentu)

  • Jul 27, 13

    Souhrn obecných informací a aktivit.

    • Uses a final question to facilitate critical thinking about a specific concept covered in a lesson.
      • Poslední/závěrečná/finální otázka 
        Tato otázka by měla vycházet z cíle hodiny, kterou si učitel stanovil při přípravě. Tato otázka by také měla žákům signalizovat, co bylo hlavním tématem hodiny. 
        Je možné shrnout výukovou hodinu do jedné otázky?

    1 more annotation...

  • Jul 27, 13

    Kniha s technikami aktivního vyučování. Mám doma, ale málem jsem na ni zapomněla :)

    • Letting formative assessment shape a school's teaching means turning a basic underpinning of current classroom practice on its head, said Nancy Gerzon, a senior research associate at WestEd. Instead of starting with what students don't know, and trying to fill that empty space, start with figuring out what students know and build on that, she said.
      • "Místo toho, abychom začali hodinu zjištěním, co žáci neumí a pokusili se doplnit bílá místa znalostmi, formativní hodnocení směřuje k tomu, že zjistíme, co žáci umí a na tom stavíme."
        Skoro se mi zdá, že prostě zjistíme základy a pak necháme dům sám vyrůst předkládáním vhodných a motivujících podnětů. To zní skoro až utopicky.

    • "This is revolutionary," she said, and it leads to "crazy, chaotic, somewhat disorganized-looking classrooms" that aren't typically what's accepted in schools. If you look closely at what's happening in such a classroom, however, she said, an impressive picture emerges.
      • " Je to revoluční," říká Nancy Gerzon, "bláznivé, chaotické, zdá se že bez jasné organizace... což můž být pro školu těžko akceptovatelné. Když se ale podíváte pořádně, vidíte jiný obraz."
        Ano činorodost, aktivitu, zájem...

    1 more annotation...

  • Jan 14, 14

    "V zásadě existují dva hlavní druhy hodnocení, sumativní a formativní."

    • Formativní hodnocení je průběžné a vztahuje se na hodnocení pokroku žáka v učení, jde vlastně o hodnocení procesu učení. Je spíše diagnostické povahy (sumativní je spíše klasifikací) a obvykle k němu dochází v celém průběhu výuky. Na druhé straně sumativní hodnocení bývá v jejím závěru.
    • Nelze říct, že by jeden druh hodnocení byl lepší než druhý, protože oba mají trochu jiné cíle. Známka, kterou si žák odnáší na ročníkovém vysvědčení, může v nejlepším případě být kombinací sumativního a průběžného hodnocení. Může být výsledkem poměrů 50 % : 50 %, 90 % : 10 % či v jakémkoliv jiném poměru. Žák ale musí tento poměr znát.
  • Tipy na aktivity

  • Sep 27, 13

    "Rubriky hodnocení (anglicky scoring rubric) jsou oblíbené nástroje používané ke strukturovanému hodnocení. "

    • Rubriky hodnocení (anglicky scoring rubric) jsou oblíbené nástroje používané ke strukturovanému hodnocení. Obsahují popis očekávaných sledovatelných projevů a často i popis očekávaného standardu. Hodnotitel rubriky následně zaznamenává, zda jednotlivé očekávané projevy nastaly, či nenastaly. K hodnocení se používají např. škály, volby z možností apod. Rubriky tak umožňují zjistit míru plnění komplexní situace či úkolu, který rozepisují na dílčí prvky, čímž proces hodnocení zjednodušují a zpřehledňují. Z tohoto obecného popisu je zřejmé, že rubriky mohou mít velké množství podob, ale i strategií jak je využívat přímo ve třídě.
    • xistují weby, které i samotnou tvorbu rubrik zjednodušují a nabízejí učitelům šablony, jež mohou volně využít (např. http://rubistar.4teachers.org/).

    3 more annotations...

  • Jul 25, 13

    Tip na aktivitu
    Odpovědní karty ABCD - samozřejmě klasika. Karty jsou jednoduché na výrobu a nahrazují technickou obdobu, tzv. hlasovátka.
    Jako elementaristka bych ještě udělala vylepšení - na čtvrtku bych z jedné strany (té, co mi budou ukazovat) nalepila barevný papír - mnohem lépe jsem jako učitelka schopna přehlédnout celou třídu, když vidím barevná pole než identifikovat písmena na kartách.
    Také se mi osvědčilo, že karty žáci zvedají "před prsa", tedy nemáchají s nimi nad hlavou, ale musí mít opřený loket o lavici a tělem kryjí své řešení.
    Na druhé straně karty mohou být  ta písmena ABCD napsána malým písmem, aby mohly být karty položeny na lavici a nenapovídaly sousedovi v lavici.

    • Each student is given a set of cards. When there’s a question or problem posed, they can signal the correct answer by holding up the appropriate card.
  • Jul 25, 13

    Tip na aktivitu.
    Nazvala bych to "sněhovou koulí", protože se mi nejvíc osvědčila ve větší třídě. Jednotlivec odpoví na lísteček a vytvoří dvojici (výhodné je tvořit náhodné dvojice - používala jsem losovátka). Dvojice si porovná odpovědi a zformuluje/zvolí výstižnější odpověď, popř. upřesní do jedné myšlenky své obě odpovědi. Následně vzniknou čtveřice.
    Výsledné čtveřice prezentují své názory. Vzhledem k počtu žáků ve třídě je mnohem jednodušší nechat prezentovat 6 - 7 skupin než 12 - 15 dvojic. A aby některá dvojice mluvila a některá ne není vhodné - tedy pokud nepoužijeme tip č. 1 - lékařské špachtle nebo jinou variantu náhodného výběru. Ale i tak to může být ostatním párům líto...

    • Each student is given time to write down their answer. Once they have their answers written down they pair-up with another student in the class, where they can discuss their answers. After they have had a chance to discuss their answers amongst themselves, they share their answers with a larger group or the rest of the class.
  • Jul 25, 13

    Tip na aktivitu
    Rohy - žáci informují o své odpovědi přesunem do určeného rohu třídy. Zde se tak vytvoří přirozené skupinky, které mohou o tématu dále diskutovat, popř. si připravovat obhajobu svého názoru.
    Je možné také využít k přirozenému rozdělení třídy podle subjektivního hodnocení žáků "jak danému tématu rozumí". Pak vygenerovaným skupinám lze přidělit diferencované úkoly podle jejich úrovně.

  • Jul 25, 13

    Tip na aktivitu
    Tabule, tabulky, volné listy papíru. Mazací tabulky mají výhodu, že je lze používat opakovaně a jsou ekologické. Tedy stejně jako tablety.
    Žák napíše (nejlépe tiskace) svou odpověď - pokud je to jednoslovná - a tabulku prostě ukáže učiteli. Lze tak zjišťovat i pochopení tématu nebo náladu (stačí určit max. počet smajlíků nebo odlišit velikostí).
    Kelly také využívá bílé tabule pro samostatnou práci. Zdá se, že by se sem perfektně hodily "dvoudolarové tabule" (najděte si na Metodickém portálu RVP.CZ super článek).

    • A few minutes before the end of the class I'll pass out a sticky note to each student and ask them a question.  They must post their responses (with their name) on the whiteboard on the way out.
      • Kdo jste byli na Hangoutu k formativnímu hodnocení - pamatujete si na lístečky, kterým říkali "exitky"? Tak tady jsou taky - na konci hodiny žáci dostanou otázku a musí ji zodpovědět na post-it a lípnout při odchodu na dveře :)

    • Here are some of the questions I might ask:
      • Příklady otázek:
        - Jaké byly dva nejdůležitější body dnešním lekce? 
        - Jaké jsou dvě otázky, které máte k dnešní lekci? 
        - Co považujete za důležité zapamatovat si z dnešní lekce? 
        - Jaké jsou dvě věci, které se chcete ještě o tématu lekce dozvědět? 
        - Jaké byly dvě hlavní myšlenky v dnešním videu?

  • Jul 25, 13

    Tip na aktivitu
    I s touto aktivitou jsem se seznámila na konferenci o formativním hodnocení - exitky. Žák musí zodpovědět otázku a odevzdat ji na lístečku učiteli při odchodu ze třídy, jinak prostě neodejde :)
    Trochu vyděračské, ale pokud je položena vhodná otázka (tedy spíš na reflexi), pak má šanci odejít každý žák bez větších potíží.
    Je pak ale potřeba lístky pročíst a případně se odpovědím věnovat na začátku následující hodiny.

    • The exit ticket is simply a question that is posed to all students prior to class ending. Students write their answer on a card or piece of paper and hand it in as they exit (hence exit pass). This formative assessment technique engages all students and provides the all-important evidence of student learning for the teacher.
  • Jul 25, 13

    Tip na aktivitu
    Využití tyček od zmrzlin/lékařských špachtlí - na tyčkách jsou napsaná jména všech žáků ve třídě, jsou v kelímku nebo hrnečku. Učitel se kdykoli na cokoli může zeptat a pak losuje jméno žáka, který odpoví. Náhodnost výběru zajišťuje pozornost všech žáků a současně nemůže nikoho preferovat.

    • Have each student write their name on a Popsicle™ stick and place all the sticks in a cup. Ask a question of the class, draw a stick from the cup and have the student whose name is on the stick respond to the question.
  • Jul 27, 13

    Tip na aktivitu.
    Žáci po výuce vyplňují pracovní list = odpovídají na otázky, např. co se naučili, jaký mají pocit po výuce, jak obsah lekce využijí...

  • Jul 27, 13

    Tip na aktivitu.
    Žák dostane pracovní list s volnými poli pro psaní a startéry, které vedou k zamyšlení, např. Když jsem si přečetl text, představil jsem si... Předpokládám, že...
    Témata otázek se mohou týkat jak osobních pocitů, tak zpětné vazby na výuku (podle potřeby).

  • Jul 27, 13

    Aktivity pro zjištění vstupních znalostí žáka.
    Většina aktivit se dá použít i pro formativní hodnocení.

    • asks students to agree or disagree with a series of topic related statements
      • 1. aktivita: Souhlas či nesouhlas s tvrzením. Žáci mohou dostat pracovní list (viz odkaz). Raději bych ale volila jednoduché zaznamenání odpovědi na papír (otázky zobrazit na iwb).

    • Chart papers containing statements or issues for student consideration are posted at strategic locations around the classroom.
      • Kolotoč 
        Doporučené: Teze jsou rozmístěny po třídě, skupiny postupně projdou všemi stanovišti, pročtou názory ostatních a doplní svoje. 
        Moje doporučení pro mladší žáky: Každý/dvojice dostane lepíky a obchází jednotlivá stanoviště. Postup stejný. Lepíky nutí žáky/dvojice určitě něco "vyplodit". Počet lepíků tedy určuje náročnost.

    1 more annotation...

    • Jednoduchý pracovní list, který umožňuje studentovi/staršímu žákovi zamyslet se nad výukovou lekcí (udělat sebereflexi). 
      Učitel může tento pracovní list použít pro reflexi svých výukových cílů
1 - 20 of 65 Next › Last »
20 items/page
List Comments (0)